Renesanční tvrz v Hoděčín byla postavena po r. 1541 Janem Lickem z Rýzmburka. Za Jaroslava ze Šternberka v l. 1860-74 přestavěna na klasicistní zámek.
V polovině 18. stol. byla původní renesanční tvrz přestavěna na barokní zámek s mansardovou střechou. Původně byla tato budova dřevěná, pouze spodní část byla z kamene. Ve třetí čtvrtině 19. stol. byla polovina objektu postavena z cihel a roubené patro opatřené omítkou. V tomto stavu se zámeček zachoval dodnes. V patře je balkón na dřevěných pilířích.
V poválečných letech zámek využíval zemědělský podnik. Později zde byly byty.
Po revoluci byl navrácen původním majitelům. Ti zámek a park udržují v rámci svých sil. V areálu je i několik dalších budov. Přes silnici je cihelna, která je v jejich majetku a není využívána. Majitelé zámek využívají k rekreaci.
Děkujeme za umožnění návštěvy.
Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Zdroj: http://www.hrady.cz/?OID=3630
https://mapy.cz/zakladni?x=16.1637481&y=50.1627357&z=16&source=base&id=1701571
foto. Červen 2018
Hoděčín 1 – Olešnice / okres Rychnov nad Kněžnou / Královéhradecký kraj
Původně lovecký zámeček nechal postavit vyslanec ve Varšavě Heřman Jakub Czernin z Chudenic (1659–1710). Jako věno Marie Ludmily Czerninové (1738–1790), která se v roce 1753 provdala za knížete Augusta Antonína z Lobkowicz (1729–1803), se zámek s panstvím dostal do majetku rodu Lobkowiczů. V dobách socialismu byl zestátněn a využíván ke školským účelům, v 90. letech byl navrácen mělnické větvi rodiny Lobkowiczů a jeho současným majitelem je Jiří Lobkowicz, narozený v roce 1956 v Curychu. Po revoluci přijal československé občanství a dnes žije na mělnickém zámku, který opravil a vrátil do něj například i výrobu vína. Větší rokokový hořínský zámek, který býval sídlem mělnických Lobkowiczů, a další lobkowiczké nemovitosti v Hoříně se však rekonstrukce dosud nedočkaly.
Zdroj: https://praha.idnes.cz/stredocesky-kraj-lobkowicz-zamek-sidlo-nemovitost-zamek-horin-melnik-1zp-/praha-zpravy.aspx?c=A170926_354108_praha-zpravy_turc
K zámku patří veliký, ale zanedbaný Hospodářský dvůr. : https://mizejicipamatky.cz/index.php/dvur-horin/dvur-horin
Foto: červenec 2018
Drobná barokní stavba vznikla asi kolem r. 1669, kdy se v Horním Fořtu ( nyní částí obce Uhelná) připomíná mlýn a dvůr. Pozemky v té době vlastnil neblaze proslulý javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Po jeho smrti byl dvůr, jenž měl statut svobodného rytířského šoltéství, prodán rodině Schubertů a následně Schenkenbachů.
Roku 1945 byl zámek s dvorem jako německý majetek zkonfiskován. Ve druhé polovině 20. století byl využíván několika zemědělskými organizacemi, nejdéle Státním statkem Jeseník, kterému zámecká budova sloužila především jako kanceláře a byty zaměstnanců. V té době byl ještě v dobrém stavu, poslední rozsáhlejší opravy byly provedeny začátkem 80. let.
Po roce 1989 byl zámek zprivatizován, noví majitelé jej však nevyužívali a nechali jej zpustnout do současného havarijního stavu.
(Zdroj - František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska)
My jsme Horní Fořt navštívili v dubnu 2017. Hodně jsem od tohoto zámku očekávala. Fotografie, které jsem viděla mne okouzlily a těšila se na něj. O to bylo větší zklamání, když jsme dorazili na místo. Zůstala jsem s úžasem stát, protože po zámku nebylo skoro ani památky. Pouze obrovské množství suti. Od bezdomovců, kteří zbývající trosky obývají jsme se dozvěděli, že se nacházíme na správném místě, ale že zámek byl nedávno zbourán. Zachovány zůstaly pouze hospodářské budovy, kde se dál chovají krávy.
Zde můžete vidět, jak ještě nedávno zámek vypadal ….. bohužel už jen archivní záznamy.
https://www.youtube.com/watch?v=hTcBN9aXjCM
http://www.hrady.cz/wnd_show_pic.php?picnum=84448
Zámek Hošťálkovy čp. 26 je patrová budova půdorysu ve tvaru písmena U. Obě křídla obepínající čestný dvůr s kašnou zdobenou litinovou sochou Bakcha, jsou zakončeny vížkami, pod kterými jsou dva průjezdy. Mansardové střechy ukrývají řadu pokojů.
V přízemí je kaple Nejsvětější Trojice s původním vybavením. Na dveřích kaple je telefonní číslo, na které lze zavolat v případě zájmu prohlídky kaple. ( Nám se dovolat nepodařilo. Ale zkoušeli jsme pouze jednou.) Hospodářský dvůr je umístěný podél silnice směrem jihovýchodním.
· 1582 v pozůstalosti uvedena trvz Hošťálkovy (zřejmě malý renesanční zámek).
· 1600 vlastnil panství známý spisovatel Kryštof Bernard Skrbenský z Hříště
· 1686 vlastnil renesanční tvrz jeho syn Jan Kryštof. Za něj byla tvrz zčásti stržena a zčásti přebudována na trojkřídlý raně barokní zámek téměř v současné podobě.
· 1725 nekatolická větev Skrbenských vymřela a statek získali jeho bratranci Karel František a Leopold Jiří Skrebenští z Hříště.
· 1767 Karl Traugott Skrbenský zámek upravil a dostavěl (kaple, nástavba západního křídla, reprezentativní schodiště, štuková výzdoba, nástěnné malby Jana Františka Jablonského). Zámek se stal kulturním centrem širokého okolí, působila zde známá kapela.
· 1831 Jeho vnuk stejného jména zámek neudržel a spolu s panstvím jej odprodal hraběti Karlu Strachwitzovi za 40.000 zlatých. Sňatkem jeho dcery Antonie se pak dostal do majetku hraběcího rodu Arců.
· 1837 Jindřich z Arca provedl další úpravy zámku po požáru: byl přistavěn balkonový portikus a vestavěné pokoje do podkroví, čímž změnili tvar střech v jižním i severním křídle.
· 1848 došlo k přepadení hošťálkovského zámku, kterého se prý účastnilo na 2 000 lidí, přičemž jeho vlastník, hrabě Jindřich Arco, byl postřelen a zámek z části vydrancován. Díky národní gardě Města Albrechtic bylo toto hnutí potlačeno a sedm vůdců bylo roku 1849 odsouzeno ke kratšímu vězení.
· 1945 byl zámek zkonfiskován.
· 1952 využíván jako domov důchodců Československou církví husitskou.
· 1962 Ústav sociální péče pro mentálně postižené (Okresní národní výbor a Moravskoslezský kraj).
· 2007 soukromá společnost ALKI spol. s r. o.
https://www.zamekhostalkovy.cz/#historie
Foto: červen 2018
Volně stojící barokní objekt sýpky, původně zámecké míčovny z 18. století.
Jediné co zbylo ze zámeckého areálu.
katalogové číslo 1000120399
Řízení ukončeno – objekt neprohlášen kulturní památkou.
V ještě nedávné minulosti tvořil hlavní dominantu a přirozené centrum městečka barokní zámek, postavený kolem roku 1756 nedaleko či v místech starší tvrze, s rozsáhlým areálem.
Z tohoto rozsáhlého zámeckého areálu se dodnes z části zachovaly jen tři hospodářské budovy, jež ohraničovaly čestný dvůr. Po drobných opravách a úpravách slouží různým, převážně hospodářským účelům. Z bývalého areálu rovněž existuje i pozoruhodná budova tzv. míčovny či oranžerie, jež v minulosti sloužila i jako sýpka. Tato je dnes však ve velmi žalostném stavu. Právě o této budově někteří badatelé soudí, že mohla být původní starší tvrzí. ještě nedávné minulosti tvořil hlavní dominantu a přirozené centrum městečka barokní zámek, postavený kolem roku 1756 nedaleko či v místech starší tvrze, s rozsáhlým areálem. Z tohoto rozsáhlého zámeckého areálu se dodnes z části zachovaly jen tři hospodářské budovy, jež ohraničovaly čestný dvůr. Po drobných opravách a úpravách slouží různým, převážně hospodářským účelům. Z bývalého areálu rovněž existuje i pozoruhodná budova tzv. míčovny či oranžerie, jež v minulosti sloužila i jako sýpka. Tato je dnes však ve velmi žalostném stavu. Právě o této budově někteří badatelé soudí, že mohla být původní starší tvrzí.
Zdroj :http://www.hrady.cz/?OID=2915
Foto : únor 2018
Moravskoslezský kraj – Opava - Hrabyně
Zámek v Hrochově Týnci stál údajně již před rokem 1700 kdy byli jeho majitelé Zellerové z Rosenthalu. Dnešní budova však vznikla až po roce 1705 jako letohrádek premonstrátů z Hradiska u Olomouce. V úplnosti se zachovala dispozice přízemí s valenými a klášterními klenbami, v patře zbyla z původního vybavení zrcadlová klenba nad schodišťovou halou. Po zrušení kláštera Hradisko v roce 1784 přešel zámek do soukromých rukou. Chodba a reprezentační prostory při východním průčelí prošly historizující úpravou okolo roku 1850, kdy byl zámek majetkem Petra Karla Šlechty. Další úpravy proběhly v letech 1878 – 1879 za Josefa Krause, podnikatele z Pardubic. Určujícím prvkem původní výzdoby fasád byl vysoký pilastrový řád, který spolu s promyšlenou disposicí řadí stavbu mezi kvalitní příklady zámecké tvorby. Iónské hlavice pocházejí až z mladších úprav, stejně jako mnohé balkony na toskánských sloupech nebo mohutných volutových konzolách. Současný tvar mansardové střechy se čtyřbokou věžičkou, četné vikýře a věžovité rizality vznikly až při přestavbě za manželů Otakara a Melánie Tůmových v duchu historizující moderny v letech 1924-1925.
Po roce 1945 bylo vybavení zámku jako zbroj z 16.století, zbraně, obrazy, lustry, trofeje… rozkradeny.
V roce 1950 je do zámku umístěn Dětský domov se školou a Středisko výchovné péče.
Od 15.října 2010 je zámek v Hrochově Týnci ponořen do ticha, hluk dětského domova utichl. Zámek převezala obec. Stát odmítl na opravu dětského domova věnovat 60 milionů korun a proto ho raději věnoval obci. Bohužel i pro obec se stane břemenem, protože pro něj nemá využití.
My jsme místo navštívili v květnu 2017. Zámek zel prázdnotou. Potkali jsme jen správce, který v zámku žije a stará se o park.
Park je krásný , ale stav zámku je bohužel neutěšený.
Jednoposchoďová čtyřkřídlá budova byla postavena na místě tvrze ze 14. století. Renesanční úpravu tvrze podnikl Oldřich z Lipé. Od 17. století měl zámek menší význam. Sloužil jako místo hospodářské správy, později též jako byty úředníků. Část nádvoří je lemována arkádami.
Zámek zvenčí působí dost jako podprůměrný čtyřkřídlý objekt, lze ho snadno zaměnit se statkem, nebo hospodářským objektem. To se však rozhodně nedá říci o jeho vnitřní části s velice krásným prostorným arkádovým nádvořím. Upoutat naši pozornost může přední strana zámku s bosovaným portálem zdobeným plastikami. Bytovým účelům sloužil ještě i v době komunistické éry; tehdy zde byly i kanceláře, mateřská škola a obchod.
Dnes je zámek v soukromém vlastnictví. Majitel jej postupně rekonstruuje a připravuje jeho další, částečně komerční využití. Prozatím se mu podařilo opravit nádvoří a zprovoznit penzion s restauraci. Zvenku ještě nemá nový kabát, ale není všem dnům konec.
Foto září 2017
Zas jeden co měl štěstí….
http://www.jizni-morava.cz/objekt/32906-pension-zamek-hrubsice
https://mapy.cz/turisticka?x=16.2904213&y=49.0854596&z=14&source=base&id=1701635&q=Hrub%C5%A1ice
Hrubšice 14 -Ivančice - Brno-venkov - Jihomoravský kraj
Zámek byl postaven v roce 1669, na místě bývalé tvrze. Jedná se o empírový trojkřídlý dvoupatrový zámek.
Po roce 1945 v něm sídlila Pohraniční stráž. V letech 1986 -2000 byl bez využití a chátral, v roce 2000 jej odkoupilo město Hrušovany a v loňském roce byly započaty první opravy. V současné době zastupitelstvo města přemýšlí o jeho využití a zažádání o dotace. Pravděpodobně by zde měla být obřadní síň, svatební apartmány a výstavní prostory. V kraji působili Max Dvořák a Alfons Mucha. My jsme místo navštívili v lednu 2017.
Zdroj: Znojemský deník
Historická mapa >>>
Kostelíky z našich cest >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.