Kde duše předků sídlí...

Vydejte se s námi po památkách známých, i neznámých, dřív než nadobro nám zmizí

csbebghrenfrdehuitplrusrsksles

Pár slov o nás a o těchto stránkách

dva 1

 

veveri

Vítáme vás  na našich stránkách o mizejících památkách,  jejichž prostřednictvím bychom vás rádi seznámili s místy, která jsme sami navštívili a která nás zaujala.

Jsme pár, který svedla dohromady láska k přírodě a k fotografování. Každou volnou chvíli trávíme v lese nebo cestujeme po naší vlasti a vyhledáváme chátrající objekty. Nejvíce nás zajímají opuštěné zámky, chátrající historické stavby opuštěných továren. Tato pro někoho nešťastná místa mají pro nás své kouzlo a dříve než se promění v prach, chtěli bychom je zachytit na svých snímcích.

Jirka opustil Prahu a přistěhoval se na Moravu, kde si našel práci,která mu dělá radost a jak on sám říká: „Práce mi voní."  Pracuje se dřevem... není to úplně jako být v lese, ale aspoň to les připomíná. Když  přijde odpoledne domů, tak nádherně voní dřevem... Nikdy se té vůně nenabažím.

Já  pracuji už mnoho let mezi kytičkami.Také mám voňavou práci. Nejkrásněji voní petrklíče a macešky, když přijde jejich chvíle. Je kouzelné vejít do skleníku nebo expediční haly, kde to  nádherně voní, až se tají dech a září pastelovými barvami.

Jelikož se té přírody, kterou nám poskytuje naše zaměstnání nemůžeme nabažit, odjíždíme co nejčastěji ven, na své toulky. Než vyrazíme za svými objevy, vyhledáme si na internetu nějaký cíl, jenž bychom chtěli vidět a zbytek je pak už v rukou osudu... Cestujeme autem a většinou si připadáme jako pan doktor z filmu „ Vesničko má středisková“... Možná by nebylo od věci označení na auto - „Kochací či pátrací vozidlo". Jedeme šnečím tempem a kocháme se. Kocháme se a přitom  se rozhlížíme, co nám padne do oka. Malebný kostelíček nebo kaplička, sluncem ozářený rybník či chátrající stavení u cesty nebo ve stráni. Jakákoli opuštěná stavba v dohledu  je pro nás zajímavým objektem k zachycení jeho dávno minulé historie. Procházíme těmito zchátralými místy, necháváme se unášet silnou atmosférou, kterou vyzařují a snažíme se ji zachytit na svých fotografiích. Duch  těchto míst je silný a pokud takové místo projdete, zanechá   ve vás něco, na co se nedá nikdy zapomenout. Cítíte  život, který toto místo naplňoval a který ho již navždy opustil... 

Jsou památky, o které se někdo stará, ať už je to stát nebo nějaký soukromý majitel, ale ty nás nepřitahují. Zde je většinou  spousta lidí a  ruchu a onu atmosféru, kterou nám předci zanechali, nemůžete cítit takovou intenzitou.

 

dva 2

 

Komentáře   

+1 # lenka milerová 2016-07-31 15:00
Dobrý den, vaše fotky jsou nádherné a hodně z míst, které jste navštívili, znám. Dnes jsme s manželem jezdili po Bouzovsku, Přemyslovicku a byli v Čechách
pod Kosířem. Všude je neskutečně hezky. Mám radost,
když vidím něco opraveného nebo alespoň udržovaného a hlavně využitého k rozumnému účelu.
Také mne mrzí, že hodně památek a zajímavých míst
zaniká nebo zbytečně chátrá a přitom by stačilo třeba snížit cenu při prodeji. Hodně štěstí na cestách přeje L.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Eva Kašlíková 2017-02-02 20:15
Děkuji za milá slova, moc nás potěšila.Bohužel z časové tísně nestačím zpracovat komentáře ke všem místům. Ale chtěla bych to v budoucnu dohnat. Tím se budete moci dovědět a každém místě něco z jeho osudu. Není lehké tyto památky zachraňovat a to i v případě, že má někdo zájem a dokonce i peníze. Nestačí objekt koupit. Musíte také mít dalších kupu milionů na jeho opravu a další údržbu. Musíte být odhodláni a připraveni na boj s byrokracií. A v neposlední řadě s vandaly. Obdivuji lidi, kteří se do toho pustí....ať jsou to soukromé osoby ,obec nebo sdružení. Mají můj velikou úctu. A Vám moc děkuji za návštěvu našich stránek. Moc nás to těší. Děkuji. Eva
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Ludvík 2016-11-17 17:38
Smekám vašemu společnému hobby, kdy se vydáváte za svědky minulosti, či už dávno zašlých časů. Je třeba se podělit se všemi, kdo projeví svůj zájem o historii, jako takovou. Patří vám oběma velký dík. Hodně zdraví, a vždy dobré světlo!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Eva Kašlíková 2017-02-02 20:19
Vaše slova nám udělala velkou radost. Ze sledovanosti vidíme, že stránky funguji a jsou sledovány, ale ne každému se chce nám již napsat. Ta zpětná vazba je pro nás moc důležitá. Ještě jednou moc děkuji za nás oba.Eva
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Libuše Zímová 2017-03-07 18:41
Evičko Tvoje úvodní slova mi vehnala slzy do očí,velmi hezky vše napsané.A to nemám slov k fotkám které jsou nádherné.Jste s Jiřím úžasní a citlivý lidé kteří dokáží najít tu krásu kde to jiní nevidí.Moc vám fandím ve focení a hledání objektů,jsem váš velký obdivovatel.
Škoda že se tyto krásné stránky nacházejí pouze zde.
Byla by z toho nádherná kniha...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Eva Kašlíková 2017-03-12 19:56
Libuško, my Ti velmi děkujeme za přízeň a za milá povzbuzujícíc slova. Víš, že o knize dlouho přemýšlíma ta představa mne velice láká..... jen najít více času.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # František Valčík 2017-10-09 17:57
Krásný večer Evičko a Jirko, :-)
máte moc krásné webové stránky. Dal jsem si je do oblíbených. Budu častým návštěvníkem. :-)
Srdečně zdraví milovník přírody František
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Eva Kašlíková 2017-10-15 17:06
Františku, my Ti oba moc děkujeme, že jsi našim fanouškem. Jsme lidmi přírody stejně jako Ty. Přejeme krásné toulání a co nejvice chvil prožitých v náruči přírody.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Monika Volfová 2018-01-22 11:17
neuvěřitelné, dechberoucí, smutné. držím vám palce! památek je mi líto :/ jak je vyhledáváte? to jen když něco vidíte cestou? nebo vám někdo dává echo? je to zajímavé, lákalo by mě se na nějaké takové místo podívat, určitě je něco i v severních čechách. řešíte zákaz vstupu? nebo tam proste vlezete? :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Eva Kašlíková 2018-01-22 12:48
Moniko, tomuto velikému koníčku se věnujeme teprve 3 roky. Než někam vyrazíme, uděláme cestovní plán, který vytvoříme z míst, které najdeme na webu. Ne vždy nalezneme to, za čím jsme vyrazili. Někdy je památka opravená, jindy zase zbourána.... A pak samozřejmě to, co potkáme cestou. Je to docela vyčerpávající práce. Moc bych si přála, mít více času a věnovat se této dokumentaci památek naplno. Začínali jsme jako urbexeři, ale fotíme i sakrální památky. S mnoha majiteli zámků nebo jejich správci jsme se setkali a mluvili.Ale jistěže jsou i místa, kde jsme nikoho nezastihli. Pokud objekt není zajištěn, tak v něm fotíme.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Spolupracujeme

 

Prázdné domy >>>

 

.