Renesanční tvrz založená roku 1574 pány z Lukavce, byla v roce 1624 přestavěna barokně na zámeček. Od roku 1674, kdy byl majitelem Kounic Jan Marek Putz z Adlersthurmu sídlila na zámku již jen správa dvora. Na konci 19. a začátku 20. století byla v prostorách zámku provozována škola.
Od roku1945, kdy zde hospodařilo družstvo je budova, kromě čerstvě opravené střechy, ve značně zchátralém stavu.
Foto: květen 2018
Zámek byl postaven Janem Rudolfem Trčkou z Lípy v 17. stol. na místě pozdně gotické tvrze. Před vjezdem zahlédnete kopie soch mouřenínů od F. M. Brokofa z r. 1719. Zámek sloužil hlavně pro hospodářské úřady velkostatku. K větším adaptacím došlo až v letech 1912 - 1913.
K znehodnocujícím úpravám pro potřeby školy, která byla v zámku zřízena, došlo v roce 1949. Dále byla roku 1963 neuváženým způsobem snesena věž. V roce 1965 byly sochy mouřenínů uloženy do sbírek Národní galerie v Praze a na zámku nahrazeny kopiemi. O pět let později došlo k rekonstrukci, při níž byl zámek ochuzen o zbytky cennější architektury. Na jaře byly zničeny střechy, těžce poškozeny stropy. Po požáru nechala obec zámek zastřešit a do průčelí byla znovu umístěna věž. Pro nedostatek financí byla rekonstrukce zastavena.
V rámci konkurzní podstaty byl zámek navrácen obci a v roce 2003 o něj projevil zájem nový majitel. 19. 2. 2004 obec uzavřela kupní smlouvu se společností Castle Kounice, kterou vlastní Dán Michal Agerled. Na zámku začaly již první práce a časem by tu podle nového majitele měl vyrůst komplex luxusních bytů se společenským a sportovním zázemím.(zpráva z roku 2005) Bohužel k tomu nedošlo….
V roce 2018 zámek nadále chátrá a je ve špatném stavu. Hospodářské budovy a sýpka jsou pronajaty různým firmám k užívání. Stodola vyhořela a již nebyla obnovena.
Foto: 2018
V roce 1353 byla v Krasonicích doložena tvrz, která byla roku 1630 za Schaumburků přestavěna v čtyřkřídlý pozdně renesanční zámek. Roku 1829 se stal sídlem jedné větve rodu Podstatských - Lichtenštejnů, tehdy bylo klasicisticky upraveno jeho průčelí. Současně byl založen anglický park. Od roku 1652 zde sídlila hraběcí rodina Thurnů.
V 60. letech tam například mělo kanceláře zemědělské družstvo.
Zámeček je v současné době ve velmi špatném stavu, jeden čas se dokonce uvažovalo o jeho demolici.
Zchátralou památku koupili v roce 1995 manželé Zezulovi z Brna a od té doby se snaží památku opravit. Kdy bude rekonstrukce historické památky a vzácného parku ve finále? „Na to si po všech peripetiích, které už máme za sebou, netroufám odpovědět. Oprava zámku je prostě proces,“ krčí rameny Zezula. Rádi by tu pořádali kurzy, vystavili obrazy, pořádali v něm aukce. A vrátili tak zámku život….
Fotografie srpen 2017
Zámek v novogotickém stylu v roce 1864 postavil majitel velkostatku Květinov-Kvasetice Prokop Richlý pro svého syna Viléma. V roce 1867 zasáhl zámek požár. Později majetek sňatkem přechází do vlastnictví rodiny Schmidtů. JUDr.Jaroslav Schmidt se stal posledním majitelem zámku. V letech 1920–21 podnikl stavební úpravy. K jižní straně přistavěl v přízemí skleník a v patře zimní zahradu. Za jeho života byl zámek udržován, interiér vybaven historizujícím mobiliářem a exteriér umně korespondoval s anglickým parkem, fontánou a drobnými stavbami.
Za druhé světové války zámek obsadila německá správa. Po roce 1948 došlo ke znárodnění. V zámku byla zřízena Inseminační stanice se školou a pozemky připadly Státnímu statku Havlíčkův Brod. Po zrušení školy bydleli v budově zaměstnanci statku a tím i skončila jeho veškerá údržba. V letech 1978–79 kupuje od statku zámek za symbolickou cenu 100 000 Kčs, národní podnik Pleas v Havlíčkově Brodě se záměrem zde zřídit rekreační středisko. Z velkých plánů nakonec pro nedostatek financí na rekonstrukci sešlo.
Po navrácení zámku potomkům původních majitelů se uvažovalo opět o podobném záměru, ale sešlo z něho znovu kvůli nemalým nákladům na obnovu již tak zdevastované stavby Někdejší romantická stavba z poloviny 19. století se dnes pomalu mění v zříceninu.
Foto zima 2015.
http://www.rolfrover.estranky.cz/clanky/pohnuta-historie-zamecku-kvasetice-a-kvetinov.html
Zámek byl přestavěn v roce 1824 z letního sídla mnichů vídeňským měšťanem Josefem Langem. Za nynější podobu původně barokní stavby vděčí Maxi Kubeckovi von Kubau.
Vznikala postupnou klasicistní přestavbou, kdy přibyly nové přístavby věží (rizalitů) v pseudorenesančním, novobarokním a secesním stylu. Množství krásných polychromovaných fontán, zámecká kolonáda s altánem, francouzský parter s balustrádovým schodištěm a nádhernou litinovou terasou. Současně s tím byl založen anglický přírodně krajinářský park s množstvím exotických dřevin. Dodnes zde roste letitý letní dub o kterém tvrdí legenda, že má již tisíc let. Po válce se zde střídaly různé organizace od vojska, státního statku, učiliště až se zde na skoro třicet let uchýlily řádové sestry, pro které zde byl zřízen starobinec. Pro tyto účely byl dipozičně značně upraven a nutno konstatovat, že né vždy šťastně. Byl však udržován, vytápěn i částečně rekonstruován a díky tomu se také zachoval. Po roce 1993 již provoz starobince ztratil význam a po různých pokusech o nové využití byl několikrát prodán.
Od roku 2013 vlastní zámek manželé Šustrovi, kteří zde zřídili vinárnu a kavárnu. Část prostor již opravili v pronajímají je ke společenským účelům. V horním patře se nacházejí byty, které jsou také částečně využívány. Pan Šustr nám prozradil, že do budoucna budou pokračovat v opravách zámku i revitalizaci parku. Chtěli by zde vytvořit kongresové centrum.
Zdroj : http://www.zameklechovice.cz/
Foto – září 2017
Děkujeme panu Šustrovi za umožnění návštěvy i rozhovor.
Jsem ráda, že tento zámek patří mezi ty šťastnější a dostal majitele, který pro něj našel uplatnění v dnešní době. Je to velmi krásné místo, plné romantických zákoutíček a bylo by škoda, kdyby se mělo změnit v prach....
Zámek byl postaven roku 1770 rajhradským klášterem a sloužil pro pobyt opata při lovech. V roce 1884 byl objekt zmodernizován. Klášteru zámek náležel až do roku 1948.
Za naší návštěvy byla na schránce adresa
Benediktinské opatství Rajhrad,
Curatore Rajhrad s.r.o.,
středisko lesní výroby Lesné Hluboké.
Zámek prochází úpravou.
U zámku stojí opravená kaple sv. Anny.
http://www.kostelikyzcest.cz/index.php/kaple-sv-anny-lesni-hluboke/kaple-sv-anny-lesni-hluboke
Foto únor 2018
Nový zámek Libějovice založil roku 1696 hrabě Filip Emanuel Buquoy. Dokončení se dočkal v období 1747 - 1754. V letech 1816 - 1817 byl přestavěn ve stylu pozdního empíru a zvýšen o druhé patro. Délka budovy zámku je 63 metrů, šířka pak 27 metrů a díky těmto rozměrům a balkonu zámku tvoří jeho půdorys tiskací písmeno E. Pozemková reforma v roce 1924 vedla k jeho prodeji, Nový zámek koupila kongregace redemptoristů. Bylo založeno redemptoristické gymnázium - kolej redemptoristů. Studoval zde i Antonín Liška (1924-2003), českobudějovický biskup.
V roce 1939 byl k zámku přistavěn nový kostel a klášter redemptoristů. Na severní straně zámku byl předsunutý balkon s nízkým trojúhelníkovým tympanonem, zdobený reliéfním Schwarzenberským znakem. Stěnu zámku pokrýval mohutný porost břečťanu. Na jižní straně se nacházela růžová zahrada. Po obou stranách jižní fasády rostla až po střechu vistarie (Glycine chinensis).
Během druhé světové války (1942) byl katolický ústav zrušen a do Nového zámku se nastěhovali němečtí okupanti. V té době park značně utrpěl, část velké louky byla zabrána na výstavbu hřiště, v bažantnici byla zřízena střelnice.Po válce přešel zámek do vlastnictví státu.
Od roku 1950 do 1992 byl v užívání pohraniční stráže a sloužil jako výcvikové středisko psů. Do parku byla umístěna chovná a výcviková stanice psů, a výcvikové středisko psovodů. Kompozice parku byla narušena řadou provozních objektů i nových panelových komunikací. Údajně se zde školili i agenti a teroristé např. z Kuby.
Od let 1992 je zámek v soukromém majetku a díky pravděpodobně nevydařenému podnikatelskému záměru chátrá, včetně oploceného rozsáhlého parku s řadou unikátních dřevin.
V přilehlém parku by se měl pravděpodobně nacházet nejmenší povolený hřbitov v republice. Hřbitov má tvar osmiúhelníku a pokrývá celkovou plochu 62 m2. Vysvěcen byl v roce 1937 a nacházejí se na něm pouze dva hroby kněží.
Zdroj : https://cs.wikipedia.org/wiki/Lib%C4%9Bjovice
https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/1452-novy-zamek-libejovice
https://www.pamatkovykatalog.cz/zamek-novy-678390
https://mapy.cz/turisticka?x=14.2059908&y=49.1074385&z=14&source=base&id=1702017
Libějovice / okres Strakonice / Jihočeský kraj
Foto : 2018 červenec
Nevelký zámek byl postaven na začátku 18. století Bernardem Ferdinandem Šmerovským z Lidkovic. Poté často měnil majitele až jej počátkem 20. století získává dr. Hejda, který zde vytvořil kulturní centrum. Zámek navštěvovali spisovatelé, malíři apod. V 50. letech 20. století byl dr. Hejda odsouzen k vězení. Zámek zabraly lidové milice z Votic. Později přešel pod pražský výzkumný ústav až byl nakonec po roce 1990 předán v katastrofálním stavu do soukromých rukou.
V únoru 2018 stav zámku nevykazoval žádné změny k lepšímu. Kolem dokola pobíhalo jen stádo ovcí, které v období vegetace zajišťují likvidaci trávy. V části zámku bylo uskladněno seno pro jejich krmení.
Sedlec-Prčice –Lidkovice / Příbram / Středočeský kraj
Kostelíky z našich cest >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.