Židovský hřbitov v Ivančicích byl založen zřejmě do počátku 16. století. Nachází se asi 350 m severozápadně od Palackého náměstí, v Mřenkové ulici. Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Na ploše 10 771 m2 se dochovalo kolem 1500 náhrobních kamenů (macev) s nejstarším čitelným z roku 1552.] Mnohé z těchto náhrobků jsou velmi cenné.[3] Dochovala se i zdejší novorománská obřadní síň od architekta Maxe Fleischera.
Hřbitov byl rozšířen v letech 1608, 1664 a 1878. Ivančická židovská komunita byla jednou z nejstarších, největších a nejdůležitějších na Moravě. Přestala existovat v roce 1940 v důsledku holokaustu, nicméně na hřbitově se pohřbívalo i po válce. Židovská příjmení Eibenschütz, Eybenschütz, Eibschitz apod., odvozená od jména Ivančic, jsou rozšířena zejména v USA a v Izraeli. Kód památky 22910/7-753
Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%BD_h%C5%99bitov_v_Ivan%C4%8Dic%C3%ADch
https://mapy.cz/turisticka?x=16.3689074&y=49.1001555&z=15&source=base&id=1718218&q=ivan%C4%8Dice
Foto : Září 2017
Ivančice - okres Brno-venkov - Jihomoravský kraj
Židovský hřbitov leží 1,5 km severovýchodně od obce, na okraji lesa a vede kněmu menší lesní cesta.Hřbitůvek je malý , celý zarostlý borůvčím a břečtanem.Mnoho náhrobků je velmi poškozeno. Hřbitov byl založen v roce 1803 a užíván až do počátku 2. světové války. V roce 1987 prošel po devastujícím období úpravou do dnešní podoby. Na poměrně malém hřbitově se nachází cca 150 náhrobků,m seřazených do řad. Nejstarší pochází z roku 1807. Hřbitov je udržovaný, ohrazuje ho kamenná zídka, z márnice zbyly jen základy. Na hřbitov je volný přístup.
Židovský hřbitov v Klatovech, založený roku 1871, leží na Pražském předměstí v Klatovech za katolickým hřbitovem u parkoviště v Čejkově ulici. Má rozlohu 2882 m2 a najdete zde celkem 436 hrobů. Obřadní síň a domek hrobníka z doby založení hřbitova byly zbořen. Na hřbitově byl roku 1989 postaven pomník obětem šoa.
Areál je uzamčen, ale klíč lze zapůjčit na radnici v oddělení Městské policie.
Hřbitov je chráněn jako národní kulturní památka a již se zde nepohřbívá.
Foto : červenec 2016
Plzeňský kraj, Klatovy
Dalším místem, kam jsme mířili, se staly Nalžovské Hory. Okolnosti nás donutily na chvíli zastavit v městečku Kolinci, abychom doplnili zásoby. Dříve než jsme se vydali opět na cestu, Jirka prozkoumal informační tabuli, co je v místě zajímavého.
"Podívej, mají zde židovský hřbitov..."
A bylo rozhodnuto. Honba za dobrodružstvím se prozatím odkládá. Trochu nás mrzelo, že nikde nebyly směrovky, kudy se vydat. Nezbylo, než se doptat, jak se ke hřbitovu dostaneme... Dověděli jsme se, že by měl být někde za parkem. Nebylo to daleko a tak vyrážíme. Poměrně dlouhou chvíli jsme však bloudili parkem a nic. Vrátili jsme se zpět na začátek a tam, v kopečku, jsme objevili zastrčenou informační tabuli, které jsme si prve nevšimli. Hlásala, že místo které hledáme, je kousek dál po cestě a také informace o hřbitovu.Tabuli jsem vám vyfotila, takže se také dovíte kdy vznikl, kolik se dochovalo stél a podobně... nebudu ji přepisovat, můžete sami nahlédnout.
Hřbitov byl ve strmé stráni, zalit poledním sluncem. Světlo tančilo po stélách z bílého pískovce a působilo skoro magicky. Hroby stály seřazeny téměř v řadách a zídka společně se vzrostlými stromy je dělila od krásného výhledu na panorama města.
V jednom z rohů, jak uvádí popis k místu, se nacházela stará rozpadlá márnice, které dříve sloužila jako vstupní brána... Dnes už je zchátralá a zarostlá a nedá se používat. Do areálu se lze bez problémů dostat přes pobořenou kamennou zeď.
Hřbitov je chráněn jako kulturní památka.
Foto : červenec 2016
Plzeňský kraj, Klatovy, Chlístov
Kostelíky z našich cest >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.