Židovský hřbitov se nachází na západním okraji obce při silnici vedoucí do osady Chvátalka.
Založen byl údajně v roce 1702 a používán do konce 30. let 20. století. V 80. letech 19. století byl rozšířen do velikosti 3.522 m 2. Na poměrně zaplněné ploše se nachází asi 280 náhrobků, z nichž nejstarší je z roku 1724. Na jihozápadní straně se nachází zchátralá obřadní síň, o kousek dál pak opravená a zamčená vstupní brána. Jinak hřbitov ohrazuje kamenná zeď, místy narušená, vstoupit bez problémů lze jižní brankou ve zdi.
Hřbitov je chráněn jako národní kulturní památka. Majitelem hřbitova je Židovská obec Praha.
Foto : 2015
Středočeský kraj, Praha-východ, Kostelec u Křížků
Židovský hřbitov se v Litomyšli v okrese Svitavy nachází zhruba dva kilometry od centra města v části Lány. Založen byl v roce 1876 a rozkládá se na ploše 1282 m2. Nejstarší dochované náhrobky pochází z let 1876 až 1877. Během druhé světové války byl hřbitov značně poničen a poslední pohřeb se zde konal v roce 1942. Od války zůstal dlouhá desetiletí ve zpustlém stavu. V období socialismu se opakovaně diskutovalo o zrušení hřbitova, nakonec k tomu však nikdy nedošlo. Vzhledem k odlehlosti hřbitova bylo několik desítek náhrobků odcizeno. Celkem se dochovalo 43 náhrobních kamenů z let 1877 až 1934. V osmdesátých letech 20. století byla nad hřbitovem zbudována kamenná hráz, jejímž úkolem bylo odvádět vodu z přilehlých polí ke hřbitovu. To však mělo za následek podmáčení hřbitova, devastaci márnice, propad některých hrobů a dokonce vyplavení ostatků pohřbených. K nápravě došlo až v roce 1991 výstavbou odtokové stoky.Ohradní zeď hřbitova je rozvalena, avšak postupně se opravuje. V roce 2003 došlo k rekonstrukci zdejší márnice.
Přístupný je buď po silnici z vesnice Kornice, či po polní cestě z ulice Na Lánech.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%BD_h%C5%99bitov_v_Litomy%C5%A1li
Pardubický kraj, okres Svitavy, obec Litomyšl
Foto : listopad 2017
Založení židovského hřbitova v Lošticích je datováno do roku 1554. Na ploše 6500 m² se dodnes dochovalo kolem 500 kamenných náhrobků, které jsou různě roztroušeny po celém hřbitově. Většina z nich je barokního nebo klacisistního typu z 18 a 19. století, ale nejstarší pochází již z roku 1718. Poslední pohřeb se tady konal v roce 1942.
pozn.
Nejstarší náhrobek, který jsem nalezla. se datuje do roku 1799. Dále jsem našla jeden náhrobek s českým textem. A do třetice... na jednom z hrobů je pamětní deska věnována obětem koncentračního tábora, taktéž v češtině.
Židovský hřbitov Loučim
Byla bych ráda, kdyby vás tyto fotky okouzlily jako mne návštěva tohoto hřbitova. Myslím, že je to můj 20.židovský hřbitov, který jsem navštívila, ale zaujal mne ze všech nejvíc.Předčil dokonce i Dolní Kounici a to je myslím co říct.Je to maličký lesní hřbitůvek ,ale je přímo magický. Všude samé kapradiny a přesličky a mezi nimi stojí hrdě a vznešeně ,vzorně seřazeny v rovných řadách jednotlivé stely. Stojí tam jeden vedle druhého a já měla pocit,že to nejsou pomníky , ale přímo ti jimž patří. Velmi silně se mne toto místo dotklo. Nepočetná židovská komunita je v Loučimi doložena od prvé poloviny 18. století. V roce 1724 zde žily pouhé 3 rodiny, v roce 1921 už jen 3 Židé. V 19. století měla tato komunita i vlastní modlitebnu a od poloviny 19. století (snad od roku 1842) i hřbitov. Ten byl používán pravidelně do 2. sv. války, poslední pohřby zde proběhly krátce po válce, v roce 1948. Na ploše 2733 m2 se dochovalo 90 náhrobků.
Hřbitov je chráněn jako národní kulturní památka od roku 2002. Hřbitov vlastní a pečuje o něj Federace židovských obcí.
Místo je volně přístupno.
Foto : červenec 2016
Plzeňský kraj, Domažlice, Loučim
Bývalý židovský hřbitov se nachází v lese u malebné obce Podbřezí (též Skalka; Vesnice roku 2006). Hřbitov je ohrazen nízkou opukovou zídkou a skrývá cca 90 ručně tesaných barokních a klasicistních náhrobků (nejstarší z r. 1725). V roce 1906 zde byl poslední pohřeb a rok po něm (podle židovských pravidel) postaven poslední pomník (Samuelu Kischovi; jehlan). K hřbitovu vede pěkná lesní stezka podél řeky Dědiny; přímo u hřbitova je jez.
Někdejší spisovatel Karel Krpata o skaleckém židovském hřbitově napsal: „… není na českém venkově židovského hřbitova, který by směl se skaleckým soutěžit v malebnosti a přitažlivosti polohy. Čtyři tóny výjimečné působivosti se tu slily v strhující akord přírodní krásy – snivé lesní údolí, jará horská bystřina, ryčně rozhlaholený splav a v sebe stulené, roztodivně vrávorající kameny s hebrejskými nápisy…“ Tato slova nic neztrácejí na aktuálnosti, zakomponování kamenného hřbitova do zdejšího dubohabrového lesa je skvostné!
Zdroj : http://itras.cz/zidovsky-hrbitov-podbrezi/
foto: červen 2018
Přístupno po celý rok.
Podbřezí (Skalka) - okres Rychnov nad Kněžnou - Královéhradecký kraj
Nejstarší prostějovský židovský hřbitov se nacházel na jihozápadním obvodě městského opevnění. Založen byl patrně ve 2. pol. 15 stol . Svému účelu sloužil přes tři století. Pohřbívat se na něm přestalo r. 1802. V pol. 19. stol. byl celý zastavěn. Druhý hřbitov byl vybudován r. 1801 na Brněnském předměstí, jihozápadně od kostela sv. Petra a Pavla. Zničen byl za německé okupace. Dnes ho připomíná jen pamětní deska v dnešní Studentské ulici. Třetí pohřebiště židovské komunity, vzniklo v těsném sousedství městského hřbitova a bylo oficiálně otevřeno 12. 4. 1908. Vstup byl od západu mohutnou novobarokní branou. Nachází se zde obřadní síň, původně secesní stavba. V síni je umístěna deska z r. 1950, na které jsou jména 1370 obětí nacistické zvůle z Prostějova z let 1939-45. Hřbitov je jedním z mála na Moravě, který je stále funkční. Nachází se zde asi 500 náhrobních kamenů.
Památkově chráněn.
Foto : říjen 2015
Olomoucký kraj, Prostějov, Prostějov
Židovský hřbitov u obce Telice se nachází na kopci Valuška severním směrem od obce. Plněhodnotná přístupová cesta ke hřbitovu nevede. Nejlepší přístup je po silnici z Telice směrem na Milevo. Po cca 400 m za obcí v zatáčce silnice se dát lesní cestou vlevo. Po zhruba 150 m když končí po levé straně lesní porost se dát vlevo po okraji tohoto porostu, je zde i náznak polní cesty. Opět na dalším kraji lesa pak znovu vlevo a to již po cca 50 m dojdeme ke hřbitovu. Hřbitov byl založen někdy po roce 1700 a na ploše 2226 m2 se zachovalo přibližně 140 náhrobků z let 1767-1937.
Hřbitov pak obklopuje nízká zídka na východní straně téměř zničená. Je volně přístupný.
Památkově chráněno od 25. 6. 2010.
Foto : červenec 2016
Plzeňský kraj, Tachov, Prostiboř- Telice
Kostelíky z našich cest >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.