Ves Zbenice se poprvé připomíná v souvislosti s bratry Hronem a Dětmarem ze Zbenic, kteří roku 1293 vlastní zdejší statek. Jejich potomci vlastní Zbenice až do roku 1510, kdy jsou zde již zmiňováni bratři Hynek a Jan Šicové z Drahenic.
Po Janově smrti zůstává jediným vlastníkem Hynek, který tvrz, dvůr a ves prodává roku 1539 Jindřichu Opršalovi z Jetřichovic, který měl za manželku Dorotu z Bolu. Jindřich byl oddaným přívržencem Jiříka z Poděbrad a účastnil se po jeho boku mnoha bitev. Roku 1547 kupuje Zbenice Jan Bukovanský z Bukovan a připojil je k Bukovanům. Při dělení majetku dostává Zbenice Adam Bukovanský, který je roku 1609 prodal Barboře Vlkové, rozené z Mitrovic. Po ní dědí Jan Vlk z Kvítkova / ženatý s Johankou Eusebií z Harasova /, který vše prodává Vilému Šléglovskému ze Sicendorfu, místopísaři království Českého.
Ten nechává roku 1626 starou tvrz přestavět na zámek v pozdně renesančním stylu s malým uzavřeným nádvořím. Po smrti Viléma Šléglovského se majetku ujímá jeho manželka Alena, rozená ze Střítěže, která se podruhé vdává za Jindřicha Bynu z Bynu. Posledním držitelem z tohoto rodu byla Bernarda Bynová, provdaná Čejková.
Její syn hrabě Jan Čejka z Olbramovic prodává Zbenice roku 1754 klášteru sv. Jana pod Skalou. Po zrušení kláštera roku 1785 kupuje, po dořešení majetkových převodů, roku 1791 zámek s dvorem Josef ze Salzburgu. Ten jej však již o tři roky později prodal Františku Schrenkovi.
Od roku 1805 drží Zbenice Karel Schwarzenberk, který je připojil k orlickému panství. Schwarzenberkové drží Zbenice až do první pozemkové reformy v roce 1919. Tehdy se majitelem zámku stává Václav a Sylvie Váńovi.
V roce 1942 zámek vyhořel. Po té byl provizorně zastřešen a nebyl dlouho využíván. V dobách, kdy patřilo všechno všem, zámek náleží JZD Chraštice,což se na něm značně podepsalo.
V roce 2007 byl zakoupen restaurátorem Jiřím Češkou, nyní slouží jako restaurátorská dílna.
Také je využíván k příležitostným kulturním akcím.
Zdroj: https://zbenice.mypage.cz/rubriky/historie-zamku-zbenice
Navštívili jsme zámek v září 2018. Pan Česka nás ochotně provedl, umožnil nám fotografovat a pověděl také o historii zámku.
Plány majitele zde: https://zbenice.mypage.cz/rubriky/vize-do-budoucna
Plány jsou to úžasné, ale vše je o penězích ……. Zámek jako mnoho dalších by potřebovat obrovskou finanční injekci.
Památkově chráněno od 3.5.1958.
Možno navštívit po dohodě s majitelem panen Češkou 603 542 878.
My jsme měli štěstí a prostě jen zazvonili…
http://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/3018-zamek-zbenice
Zbenice, okres Příbram, Středočeský kraj
Zámek Ždánov je jednoduchou, obdélníkovou, jednopatrovou stavbu v barokním slohu. Nad hlavním vstupem je dodnes patrný kamenný erb se znakem augustiniánského konventu s letopočtem 1730. Zámek byl postaven r. 1730 Pivoňskými Augustiniány, v jejichž držení zůstal až do r. 1787, kdy byl klášter zrušen. Poté zámek sloužil jako továrna na výrobu bílé keramiky, která zde byla vyráběna do konce 19. století.
Posledními majiteli byla v roce 1864 hrabata Coudenhove, později Coudenhove-Kalergi, u nichž Ždánov zůstal až do 20. stol. Stavební plocha s továrnou čp. 35 zanikla v r. 1898.
Po vyvlastnění v r. 1945 převzalo budovy dvora se zámečkem místní JZD, které v l. 1961-1962 prostory zámečku nechalo místními občany upravit pro kulturní účely. V prosinci 1961 byla dokončena adaptace sálu asi do dnešní podoby, také 2 místností a šatny.
My jsme zastihli zámek ve velmi špatném stavu a nesl i stopy požáru.
Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Kulturní památka od roku 1988.
Foto červenec 2016.
https://mapy.cz/turisticka?x=12.8555496&y=49.4621354&z=17&source=base&id=1703268
Ždánov, okres Domažlice, Plzeňský kraj
Zámek,jehož historie započala v 17.století založením tvrze, je v současné době (září 2016) v soukromém vlastnictví. V krásném romantickém parku jsme se setkali s muži, jenž pracovali na jeho úpravě. Sdělili nám, že zámek zakoupil rakouský majitel a že se chystá renovovat nejen park, ale i budovu zámku.
Park, který je dílem vrchního zahradníka císaře Josefa II., je opravdu velmi krásný. Snažila jsem se ho pro vás zachytit na fotografiích. Za zmínku stojí obrovský velmi starý a dominantní buk. Začátkem 20.století byl areál parku doplněn altánem, pylonem, loveckým pavilónem a antickým chrámkem zvaným Sofiin pavilón a kolem r. 1800 zde byl postaven orientální pavilón. Některé ze staveb zůstaly dochovány.
Na zámku se narodila a prožila zde velkou část svého života rakouská spisovatelka Marie Dubská, provdaná Ebnerová z Eschenbachu. Po smrti se nechala uložit do hrobky, která se nachází u zámku přes silnici. Hrobka se v současné době také renovuje.
Zámek léta sloužil jako psychiatrická klinika. Nedošlo však k žádným úpravám zámku jako je tomu u mnohých jiných, a tak zůstal dochován jeho ráz josefínského ranného klasicismu.
Na zámku byl natočen film Requiem pro panenku.
foto léto 2016
Více informací na hrady.cz >>>
https://issuu.com/terezafrankova/docs/zdislavice
https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/1262-zamek-zdislavice
Historická mapa >>>
https://mapy.cz/zakladni?x=17.2629071&y=49.2220825&z=17&l=0&source=base&id=1703233
Troubky-Zdislavice, okres Kroměříž, Zlínský kraj
Nepřístupno.
Zámek Zduchovice se nachází ve stejnojmenné obci přibližně 15 km jihovýchodně od Příbrami. Zámek byl zbudovaný na místě původní tvrze pány z Mitrovic v 17. století. Od roku 1686 patřily k majetku premonstrátského kláštera. V 18. století byl zámek přestavěn a rozšířen o kapli sv. Norberta.
Dodnes je dochována patrová budova se zvonicí a hospodářský dvůr. Posledními majiteli zde byla rodina Havlíkova, když roku 1920 zámek se zbytkem dvora kupuje za pozemkové reformy Karel Havlík.
Po roce 1948 se zámek stává majetkem MNV, který zde zbudoval kulturní dům. Nyní je zámeček součástí Resortu Zduchovice, je přístupný například pro organizaci svateb.
V letošním roce (2018) zde byl natočen film s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli Léto s gentlemanem.
Foto září 2018
https://resort-zduchovice.cz/zamek-zduchovice/
Zduchovice, okres Příbram, Středočeský kraj
Pavla Bludovského z Kornic. Později byl utilitárně přestavován a upravován pro potřeby obce. Zámek v Životicích byl vybudován ve 2. polovině 16. století (kolem roku 1580?), snad za Zámek je tvořen obdélníkovou patrovou budovou s mansardovou střechou a menšími provozními budovami v okolí. Na d portálem zámku je vytesán letopočet 1817.
Dnes je zámek stojící na okraji obce sice neopravený, ale v poměrně slušném technickém stavu (alespoň zvenčí). Při portále jsou zvonky. Častými přestavbami zámku postupně zanikala jeho architektonická hodnota. Historicky i architektonicky je nejcennější vchod, umístěný v ose průčelí hladké fasády o sedmi okenních osách s jednoduchým kamenným renesančním portálem, otevírajícím vstup do původního průjezdu, v němž se dochoval zbytek nečitelného nápisu.
V zámku se nejdříve nacházelo muzeum boje proti fašismu a kanceláře statku. Muzeum bylo v roce 1984 přesunuto do nové budovy a dnes zámek patří Sadům Životice.
Před zámkem stojí socha Jana Nepomuckého. Včetně podstavce je zhotovena podle originálu z 19.století v roce 1994 Martinem Kuchařem. Originál uložen do depozita muzea v Životicích. Vyrobena z Bojanovského světlého pískovce a železa.
Zámek je nabízen k prodeji. Setkali jsme se zde s mužem, který odhrnoval sníh,ale na otázku , jestli by nás pustil nafotit zámek uvnitř, nám odpověděl,že si to majitel nepřeje.
Kulturní památkou prohlášeno 14.11.1996 .
Foto : prosinec 2017
Historie zámku sahá do roku 1350, kdy je známa první zmínka o majiteli téhle tvrze, která byla později přestavěna na zámek. Z tvrze se dochoval jednoduchý věžovitý palác s mohutným zdivem. V 16. stol. byla rozšířena k severu a od východu bylo přistavěno nové renesanční křídlo. R. 1755 je zámek popisován jako zchátralý, k výraznější opravě došlo zřejmě až po r. 1820. Poté následovalo další pustnutí objektu.
Po roce 1948 přešel zámek do majetku státu. Za totality bylo období, kdy v místnostech s klenutými stropy zemědělci sladovali chemikálie a chovali prasata. K definitivní zkáze zřejmě zámek vykročil v 60. letech 20. století, kdy ztratil uživatele a tím i tu trochu údržby, kterou do té doby měl. Objekt byl opuštěn, interiéry zbaveny veškerého příslušenství. Renesanční přístavba severního křídla se zřítila, ve zbytku budovy je zdivo plné prasklin, místy propadly stropy.
V roce 2016 chátrající zámek ve Zvěstově na Benešovsku změnil majitele. Nově je jím obec, která památku i s přilehlým zámeckým parkem koupila za korunu. Ale i nadále se objekt nachází v havarijním stavu. Jsou zde však náznaky stavebních prací v bezprostředním okolí se však zdá, že záchranné práce byly alespoň v omezeném rozsahu zahájeny .
Zámek je pro havarijní stav veřejnosti nepřístupný a je obehnán páskou.
Fotografie září 2017.
Kostelíky z našich cest >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.