Veveří bylo pravděpodobně založeno kolem roku 1320. Za zpustlou a rozpadající se bývalou rychtou nalezneme rozpadající se barokní jednolodní kapli sv.Jeronýma. Pochází z roku 1791. Obklopena bývala hřbitovem, který byl obehnán kamennou zídkou. Na bývalém hřbitově se dochoval pouze jeden náhrobek německé rodiny. Dnes jsou obě tyto stavby, rychta i kaple, neudržované a postupně devastované. Kdo chce tyto objekt spatřit alespoň v dnešní podobě, měl by si pospíšit. Již delší dobu nepřežijí.
S výstavbou černínského zámku v Hoříně na bývalém panství Mělník, dokončovanou kolem poloviny 18. století, souvisela i výstavba nových dvorů. V samotném Hoříně stojí v linii příčné osy zámku dvůr obdélné symetrické dispozice, navazující kolmo na jeho hlavní osu. Proti sobě zde stojí patrová obytná a správní budova s průjezdem brány a dvoupatrová sýpka, obě zastřešené mansardovými střechami. Na straně k zámku na ně navazuje trojkřídlá budova chlévů a na druhé straně stodola. Průčelí sýpky s naznačeným středním rizalitem rámují kvádrované lizény propojené mezipatrovými římsami. Plochy v jednotlivých patrech pak člení mělká vpadlá pole s čtvrtkruhově vykrojenými kouty. Stavba dvora se uskutečnila ve 40. letech nebo kolem poloviny 18.století.
zdroj: Hospodářské dvory, Jan Žižka, str. 60 Hospodářské budovy dvora vznikly podle návrhu Dominika Bossiho, vrchního políra z Kosmonos, kde v té době stavěl podle návrhů Alliprandiho několik objektů.
Majitel: Lobkowicz Jiří (katastr)
Zdroj : https://prazdnedomy.cz/domy/objekty/detail/2146-dvur-horin
Dvůr patří k zámku Hořín : https://mizejicipamatky.cz/index.php/zamek-horin/zamek-horin
Foto: červenec 2018
První písemná zmínka o léčivých pramenech na místě dnešních Jánských Koupelí pochází z roku 1640, lidé je však zřejmě využívali již daleko dříve. Na mapě Vévodství opavského ve Slezském atlasu z roku 1736 je místo poblíž Starých Těchanovic označeno symbolem džbánku. Od roku 1755 bylo panství Melč spolu s prameny součástí majetku Jezuitské koleje v Opavě a tehdejší otec regent dal v melčském zámku vybudovat lázeňskou místnost. V té době se voda z pramenů vozila na zámek v sudech. Po zrušení Jezuitského řádu připadl roku 1773 jeho majetek pod Studijní fond. Od té doby do počátku 19. století nemáme o minerálních pramenech u Starých Těchanovic téměř žádné písemné doklady.
Do Jánských Koupelí se chodily zotavovat osoby s chorobami srdce a oběhového ústrojí, křivicí, chronickými onemocněními kůže, dnou, otylostí, hemoroidy, revmatismem, závislostí na tabáku, morfinu a alkoholu, onemocněními nervové, zažívací, vylučovací či dýchací soustavy a míchy. Neprobíhala zde léčba tuberkulózy a psychických chorob.
Kostelíky z našich cest >>>
Chráněná území ČR >>>
Webstudio JV >>>
Photo Art Studio >>>
Chewra >>>
Penzion Čtyřlístek >>>
.